Muzeji

19.gs. sākumā celtā Jaundomes muiža atrodas Rāznas nacionālā parka teritorijā, Ezernieku pagasta Jaundomē. Restaurētajā akmens sienu klēts ēkā ir izveidots Jaundomes muižas vides izglītības centrs un ekspozīcijas zāle.

Ed-Andrupene

 
Muzejā "Andrupenes lauku sēta" Jūs nokļūsiet 20.gadsimta sākumā Latgales laukos, kur varēsiet apskatīt simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, dažādus darbarīkus un sadzīves priekšmetus. Iepriekš piesakoties, varēsiet nogaršot Latgales kulinārā mantojuma „brīnumus” - kļockas, kuģeli, guļbešņīkus, pancaku ar cymusu, asuškas, sieru, sviestu, zāļu tēju, šmakovku; ar folkloras kopu (Sovvaļņīki) dziedāt dzirkstošās dziesmas un izdejot dančus….

kepa logo

Vides izglītības un kultūras centrs "Ķepa"

 

Ķepovas pagastā, Neikšānos ir izveidota meža tēmai veltīta ekspozīcija, kas apmeklētājiem dod ieskatu no pārsteigumiem bagātās meža pasaules.

 

K. Raudives kultūrvēsturiskā mantojuma centrs
 
Ietver sevī:
- Novadpētniecības istaba ''Osyuna''
- K. Raudives piemiņas istaba
- ''Asūnes skola'' piemiņas istaba
 
Konstantīns Raudive (dzimis 1909. gada 30. aprīlī Asūnes pagastā, miris 1974. gada 2. septembrī Badkrocingenē, Vācijā) bija latviešu psihologs, filozofs un parapsihologs, pētījis iespējamo dzīvi pēc nāves, izveidojis savu metodi mirušo cilvēku balsu pierakstīšanai, izmantojot "elektronisko balsu" fenomenu.

Patria logo

Aivara Arnicāna Dagdas vēstures muzejs “PATRIA”
 
Dagdas novadpētniecības biedrība "Patria" Aivara Arnicāna vadībā ir izveidojusi pilsētā Dagdas vēstures muzeju.

Asūnes novadpētniecības istaba "Asūnes pagasts"

 Tā tika atklāta 2010. gada oktobrī. Ideja par novadpētniecības muzeja veidošanu radās  tad, kad viena no klasēm, projektu nedēļā izvēlējās tēmu "Senlietas".

 
Marijas Andžānes piemiņas istaba
 
Ar Šķauni ir saistīta dzejnieces Marijas Andžānes dzīve un literārā darbība. Pagasta bibliotēkā var apskatīt autores literāros darbus, ar dzejnieces roku rakstītos, manuskriptus un memoriālos priekšmetus.
 
 
Marija Andžāne nāk no Šķaunes pagasta, dzimusi 1909.gadā. Rakstnieces bērnība nav bijusi bagāta. Viņa bija ceturtais bērns ģimenē, taču nejuta trūkumu. Pēc Landskronas pagastskolas beigšanas dodas uz Rēzekni, kur studē Rēzeknes skolotāju institūtā. 1933.gadā izdots viņas pirmais un Latvijā vienīgais publicētais dzejoļu krājums "Reits". M.Andžāne skolotājas gaitas uzsāk Bukmuižas pagasta Porečjes pamatskolā. 1934.gadā M.Andžāne un latgaliešu dzejnieks Konstantīns Strods - Plepcenīks kļūst dzīvesbiedri. Kara laiku rakstniece kopā ar vīru un 3 bērniem pavada Varakļānos. Vēlāk Strodu ģimene atstāj dzimteni un bēgļu gaitās nonāk Vācijā. 1951.gadā dzejniece izceļo uz ASV.

 

Svariņu novadpētniecības istaba

Četras novadpētniecības istabas ar mūsu pagasta iedzīvotāju vēsturi (ar fotoalbumiem un sadzīves priekšmetiem). Novadpētniecības istabas tiek atvērtas 2009.g. Kopīgs tautas nama un bibliotēkas darbinieku darbs. Ir iespēja uz vietas piedalīties viktorīnā.